Ordu Haberleri, Ordu Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Konak: “Arı kış boyunca strese sokulmamalı”

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, arıcılıkta kış bakımının önemli olduğunu belirterek, “Arılarda kış bakımında en önemli özellik arıları stres içerisine sokmamaktır” dedi.
Türkiye’de koloni bakımından ikinci sırada bal üretiminde ise zaman zaman ilk sıralarda yer alan Ordu’da arı kovanları kar altında kaldı. Kış aylarını kar altında geçirecek olan arılarda ise kış bakımları önem kazandı. Arıcılıkta kış bakımı ve 2016 yılında arıcılık alanında Ordu’da ki üretimi değerlendiren Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, 2016 yılı bal veriminde bir önceki yıla oranla yüzde 40’a varan bir düşüş beklediklerini söyledi.

“Yüzde 40 oranında kayıp var”
Yıl içerisinde yaşanan çeşitli etkenlerden dolayı 2016 yılı bal rekoltesinde azalmalar olduğuna dikkat çeken Konak, “2016 yılında Ordu’daki bal üretimi beklenenin altında gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından resmi bir açıklama yapılmasa da geçtiğimiz yılki üretimin altında bir rakam olacağını söyleyebiliriz. Üreticilerle yapılan değerlendirmelerde bal üretiminde 2016 yılında yüzde 40’a varan bir kayıp söz konusu” diye konuştu.

“Arı stresten uzak tutulmalı”
Arıcılıkta kış bakımının önemine değinen Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdür Feyzullah Konak, bu dönemde arıcıların dikkatli olması gerektiğini belirtti. Kış boyunca arının stresten uzak tutulması gerektiğini aktaran Konak, “Arılarda kış bakımında en önemli özellik arıları stres içerisine sokmamaktır. Arılar kış aylarından kış salkımı oluştururlar. Üreticiler bu kış salkımını bozacak etkenlerden uzak durmalıdır. Ayrıca bu süreçte arı ve arı kovanlarını nemli, rüzgarlı, yüksek gerilimli yerlerden, insan ve hayvanların rahatsız edebileceği alanlardan uzak tutulması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“Arı kışı sağlıklı bir şekilde atlatmalı”
Arının bahar döneminde yavru yetiştirmesi için kışı sağlıklı geçirmesi gerektiğinin altını çizen Konak, “Arılara kış aylardan müdahale edilmemesi önemlidir. Çünkü kış salkımı arının bahar dönemine ve yavru yetiştirme dönemine sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlamaktadır. Bu dönemde en önemli unsur ise kışa girmeden önce arılara yeterli beslemenin yapılmasıdır” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Ordulu balıkçılar Batı Karadeniz’de avlanıyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir