Ordu Haberleri, Ordu Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Fındıkta örnek bahçelerin verimi arttı

Pilot bölge olarak belirlenen mahallelerde oluşturulan örnek bahçelerden daha önce dekara 80-90 kg ürün alınırken bu yıl yaklaşık 300 kg ürün alınacak noktaya gelindi.

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 20015 yılında fındıkta verimi ve kaliteyi arttırmaya yönelik olarak Ordu ve Giresun illerini kapsayan, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından da desteklenen ‘Her İlçeye Bir Örnek Fındık Bahçesi Projesi’ başlatıldı. Bu proje kapsamında Ordu ve Giresun’un 30 ilçesinde en az 5, en fazla 10 olmak üzere toplam 225 dekar alanda örnek fındık bahçesi oluşturuldu. Bahçelerin toprak tahlilleri, gübreleme, ilaçlama ve budama işlemleri Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uzman personeli tarafından yapıldı. İki yıl boyunca gerçekleştirilen çalışma sonunda daha önce dekara 80-90 kilogram ürün alınan bahçelerden dekara 250-300 kilogram ürün alınmaya başlandı.

Ordu’nun Altınordu ile Ulubey ilçelerinde oluşturulan örnek bahçelerden bu yıl dekara 250 kilogramın üzerinden ürün alınması tarla günü ile kutlandı. Bahçelerinden bu yıl bol ürün almanın sevincini yaşayan bahçe sahipleri projeyi başlatan Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz’a teşekkür ettiler.

Bir önceki yazımız olan 8 ilçede 2B kadastrosu tamam başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri